Ekokutak
EKO KODEKS
1. Štedi struju i svjetlo gasi.
2. Gdje god stigneš cvijeće posadi i za svoj okoliš nešto lijepo uradi.
3. Dok pereš ruke, pazi kojom jačinom teče voda.
4. Skupljaj stare baterije, čepove i stari papir – donesi ih u školu.
5. Ne bacaj smeće u prirodu.
Što je Ekoškola?
Ekoškole su program Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš – FEE (Foundation for Environmental Education) utemeljene 1981.godine pri Vijeću Europe.Cilj Zaklade je promicanje odgoja i obrazovanja na području zaštite okoliša i održivog razvoja. Naglasak je na osposobljavanju donositelja odluka svih dobi, počevši od primarne skrbi o okolišu do uspostave programa obuke za postizanje održivog razvoja. FEE je službeni međunarodni voditelj svih aktivnosti na provođenju programa Ekoškole.
TKO PROVODI PROGRAM NA PODRUČJU REPUBLIKE HRVATSKE?
Pokret prijatelja prirode “Lijepa naša” zadužen je za nacionalnog koordinatora i voditelja buduće suradnje, kao i za provođenje pripadajućih programa u Hrvatskoj.
S KOJIM CILJEM SE PROVODI PROGRAM?
Cilj programa je ugradnja odgoja i obrazovanja za okoliš u svakodnevni život učenika i osoblja škole. Zadaća Ekoškole je odgojiti današnje naraštaje osjetljivima na pitanja okoliša jer će upravo oni donositi odluke o razvoju društva u ovom stoljeću. Program je zamišljen u svrhu provedbe smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš na razini čitavih škola. Program Ekoškola jasno određuje i usmjerava način na koji se nastavni sadržaji o zaštiti okoliša, koji su dio redovnog školskog programa, primjenjuju u svakodnevnom životu škole. Ovakav pristup pomaže učenicima shvatiti važnost zaštite okoliša u svijesti svakog pojedinca.
Posebna pozornost pridaje se pitanjima smanjivanja i zbrinjavanja otpada, racionalnog iskorištavanja energije i vode, te uređenju školskog okoliša.
Želite li saznati više o projektu Ekoškola posjetite stranicu Pokreta prijatelja prirode “Lijepa naša”.
KAKO DO STATUSA EKOŠKOLE?
Program Ekoškole zahtjeva poštivanje zadanih međunarodnih smjernica i kriterija, a ugledni status Ekoškole stječe se kroz četiri osnovna stadija:
1. PRIJAVA ZA SUDJELOVANJE U PROGRAMU EKOŠKOLE
2. IZRADA I PROVEDBA PROGRAMA EKOŠKOLE
Kako bi postala “EKO”, škola treba prihvatiti program od 7 koraka:
– OSNIVANJE ODBORA EKOŠKOLE
Odbor odlučuje o ciljevima i načinu na koji će biti provedeni, te brine o provedbi ostalih 6 elemenata programa. Sastavljen je od predstavnika učenika, nastavnika, ravnatelja, nepredavačkog osoblja škole, roditelja, člana uprave škole, predstavnika Pokreta prijatelja prirode “Lijepa naša”.
– OCJENA STANJA OKOLIŠA
Prvi stadij svakog programa je pregled trenutačnog stanja okoliša. Prosuđuje se koliko škola opterećuje okoliš, koliko proizvodi otpada, troši struje i vode, sredstava za čišćenje , kakav je vanjski okoliš škole, te zastupljenost odgoja i obrazovanja za zaštitu okoliša u aktivnostima škole.
– PLAN DJELOVANJA (IZRADA PROGRAMA)
Škole samostalno izrađuju program na temelju ishoda Ocjene stanja okoliša. Odabere se jedan ili više ponuđenih ciljeva npr. reciklaža papira, uporaba ekološki prihvatljivih sredstava za čišćenje, štednja energije, štednja vode, brtvljenje prozora.
– PRAĆENJE STANJA I OCJENJIVANJE
Praćenje stanja i ocjenjivanje se razrađuje u suglasnosti s planom djelovanja (izradom programa). Prati se i ocjenjuje jesu li ostvareni ciljevi, bilježi se svaki uspješan postupak i predlažu postupci za neriješene probleme. Vodi se ekodnevnik, izrađuje foto-dokumentacija, videozapisi, postavljaju izložbe prigodom Dana Ekoškole – Projektnog dana.
– RAD PREMA NASTAVNOM PROGRAMU
U sklopu redovne nastave obrađuju se teme određene Planom djelovanja (interdisciplinarnost), a teme o zaštiti okoliša o kojima se uči na redovnoj nastavi trebaju utjecati na način rada čitave škole. Pripremaju se pojedinačne praktične aktivnosti u školi i izvan nje.
– OBAVJEŠĆIVANJE JAVNOSTI I UKLJUČIVANJE MEDIJA
Potrebno je uključivanje čitave škole i šire zajednice stalnom promidžbom, naročito povodom Dana Ekoškole (Projektni dan-jedan dan u godini po izboru Odbora Ekoškole). U školi se postavi stalni oglasni pano Eko-škole. Školske novine mogu poslužiti za promicanje programa ili se mogu osnovati posebne novine Ekoškole. Održavaju se predavanja s ekološkim temama. Razmjenjuju se informacije s drugim Ekoškolama u zemlji i inozemstvu. O radu Ekoškole obavještavaju se mjesne novine, radio i TV. Organiziraju se akcije na koje se pozivaju mediji.
– EKOKODEKS
To je zajednički dogovor i stav sudionika programa Ekoškole, a ide u prilog o obvezivanju svih čimbenika na “EKO” opredjeljenje škole. U izradi kodeksa sudjeluju učenici, a potrebno ga je izložiti na uočljivo mjesto i dopunjavati onim cemu učenici teže u zaštiti okoliša. Ekokodeks može se objaviti i u lokalnom tisku i široj javnosti.
3. PRIJAVA ZA STATUS EKOŠKOLE
Nakon ispunjenja postavljenih kriterija o izradi programa (koji u školi djeluje uspješno najmanje nekoliko mjeseci), Državno povjerenstvo uvidom i provjerom u dosljednost provedbe, pismeno obavještava školu o ispunjavanju uvjeta za status Ekoškole.
4. OBNAVLJANJE STATUSA EKOŠKOLE
Kako bi se zadržao status Ekoškole potrebno je nakon dvije godine dokazati dostignutu razinu prve godine, ali i korak naprijed u provedbi smjernica odgoja i obrazovanja za zaštitu okoliša.
EKO HIMNA
Dubrovačka smo dječica
ekološki osviještena.
U OŠ Montovjerna idemo mi.
Ponosni smo i veseli.
Zbog Lokruma i Petke arija nam je čista.
Jadransko more na suncu blista.
U njemu rado plivamo mi.
Naše plaže znamo čuvati.
Čista voda za život potrebna je svima,
zato Ombla našu posebnu pažnju ima.
Oko moje škole čempres, smreka, maslina, limun i bor;
volim svaki veliki odmor.
Okoliš škole čuvamo ti i ja.
Znamo kako se reciklira.
Plastične ambalaže
u žute kontejnere svatko odlaže.
U kontejnere plave boje
bacamo papire svoje.
U kontejnere zelene staklo bacaju svi.
Ispred naše škole imamo ih sva tri.
U kupovinu kada idemo
svoje vrećice nosimo.
Gdje god stignemo cvijeće sadimo
i za svoj okoliš nešto lijepo radimo.
Prirodna bogatstva čuvamo.
U životu uživamo.
U nama je eko duh.
Jedemo zdravu ribu, meso, zelje, voće i kruh.
Napisala:
Heni Lovrić, učiteljica
Eko aktivnosti 2022./2023.
- U našoj školi obilježen je Svjetski dan šećerne bolesti. U goste su nam došle učenice Medicinske škole Dubrovnik u pratnji ravnateljice Marijane Kulić i profesorice Marije Violić-Hilić. Našim učenicima održali su poučno predavanje o simptomima i prevenciji šećerne bolesti. Nakon predavanja izmjerile su svim zainteresiranim učenicima i djelatnicima škole razinu šećera u krvi. Zahvaljujemo Medicinskoj školi i veselimo se budućoj suradnji. Fotogalerija
- Učenice Učeničke zadruge EkoMont izrađivale su ekološki sapun od glicerinske baze koju su miješale s prirodnim bojama, eteričnim uljima i listovima ružmarina. Rastopljenu bazu ulijevali su u kalup i na kraju dodale boju i miris. Jedno veliko bravo za naše vrijedne učenice i njihovog voditelja profesora Ivana Cikatića. Djelić atmosfere s radionice pogledajte u našoj fotogaleriji.
- Učenice Učeničke zadruge EkoMont OŠ Montovjerna, u pratnji prof. Cikatića, sproveli su akciju čišćenja lapadskih plaža. Brojni turisti i građani koji su bili na plaži podržali su ih i pohvalili njihov rad. Na povratku su prikupljali plosnate morske žale koje će oslikavati na svojim likovnim radionicama. Kako im je bilo, pogledajte u našoj fotogaleriji.
- Učenici 5.b razreda na satu likovne kulture napravili su jedrilice od drva masline, komadića tkanine, špage i grančica te su ih postavili u eko kutak. Fotogalerija
- Učenici 8.c razreda sudjelovali su u izradi prirodnih sapuna. Učenici su zagrijali i otopili glicerinsku bazu u koju su dodavali prirodne boje i eterična ulja bora i eukaliptusa. Zatim su takvu vruću smjesu izljevali u silikonske kalupe. Nakon hlađenja dobili su prirodne i neškodljive sapune koje će uvrstiti u svoju prodajnu zbirku. Radionicu su vodile prof. Mihaela Vlajki Lozić i prof. Ivan Cikatić uz nesebičnu pomoć školskih kuharica Mirjane Hadžić i Luce Čapalija. Fotogalerija
- U organizaciji WWF-a u subotu, 26. ožujka, održava se akcija Sat za planet Zemlju – Earth hour , s ciljem podizanja svijesti i suočavanja s posljedicama klimatskih promjena te kao podsjetnik da moramo osigurati održivu budućnost našeg planeta. Pozivamo vas da se i vi pridružite akciji i simbolično ugasite svjetla na jedan sat! „Ne postoje putnici na svemirskom brodu Zemlja, svi smo mi članovi posade.“ – L. Thomas
- Povodom Dana planeta Zemlje organizirana je Eko akcija u kojoj su sudjelovali učenici 6. b i 7. a razreda sa svojim profesorima Ivanom Cikatićem i Danijelom Bubalo. Učenici su počistili školsko igralište i prostor oko škole, a učenici 5. a i 5. b razreda pripremili su prigodne likovne radove koji će krasiti eko kutak u našoj školi. Podsjetimo se svi zajedno – čuvajmo okoliš, smanjimo količinu otpada, reciklirajmo otpad, kompostirajmo biorazgradivi otpad, kupujmo pametno, ograničimo potrošnju energije i bavimo se fizičkom aktivnošću. Fotogalerija
- Učenici naše škole vrijedno su prikupljali plastične čepove za Udrugu oboljelih od leukemije i limfoma. Kada se prikupila određena količina čepova, članovi Učeničke zadruge EkoMont sortirali su ih u kutije te poštom poslali put Čakovca. Prikupljajući plastične čepove činimo dobro za okoliš, a ujedno činimo i humanitarno djelo. Zahvaljujemo svima koji su se odazvali akciji. S akcijom nastavljamo i dalje!
- Učenici Ekološke grupe i Učeničke zadruge EkoMont OŠ Montovjerna uz pomoć školskog meštra Igora i zaštitara Roberta posadili su dvije sadnice cikasa u školskom vrtu. Sadnice je donirao Institut za more i priobalje u Dubrovniku. Zahvaljujemo se Institutu i dr. Katiji Dolini na suradnji. Nakon toga su učenici očistili okoliš škole te su nastavili izrađivati božićne ukrase u učionici. Fotogalerija
- Učenici Učeničke zadruge EkoMont su uz pomoć profesora Ivana Cikatića zalili nove sadnice, koje su zasadili školski meštar Igor i zaštitar Robert u školskom vrtu. Fotogalerija
Eko izvjesce 2020. i 2021..docx
Važni datumi u svijetu ekologije
Rujan
7. 9. Dan hrvatskih voda
14.9. Dan prašuma
16.9. Međunarodni dan ozonskog omotača
21.9. Međunarodna noć zaštite šišmiša /Međunarodni dan mira
22.9. Europski dan bez automobila
23.9. Dan europske baštine
25.9. Dan za zdrave zube
26.9. Svjetski dan oceana / mora
26.9. Svjetski dan čistih planina
28.9. Međunarodni dan eko potrošača
30.9. Svjetski dan srca
Listopad
1.10. Dan vegetarijanstva
4.10. Međunarodni dan zaštite životinja
6.10. Svjetski dan staništa
10.10. Dan borbe protiv prirodnih katastrofa
12.10. Dan zahvalnosti za plodove zemlje
15.10. Međunarodni dan pješačenja /Međunarodni dan bijelog štapa
16.10. Svjetski dan hrane
17.10. Svjetski dan borbe protiv siromaštva
20.10. Svjetski dan jabuka/Dan borbe protiv pušenja
25.10. Dan darivatelja krvi
28.10. Dan gluhih
Studeni
13.11. Svjetski dan ljubaznosti
14.11. Svjetski dan šećerne bolesti
16. 11. Međunarodni dan tolerancije
23.11. Međunarodni humanitarni dan
24.11. Međunarodni dan nekupovanja
Prosinac
3.12. Međunarodni dan invalida
5.12. Međunarodni dan volontera
11.12. Međunarodni dan planina
Siječanj
10.1. Svjetski dan smijeha
19.1. Dan bez korova
21.1. Međunarodni dan zagrljaja
Veljača
2.2. Međunarodni dan zaštite močvara / World Wetlands Day
7.2. Međunarodni dan života
11.2. Svjetski dan bolesnika
12.2. Darwinov dan
22.2. Svjetski dan ekologije
25.2. Hrvatski dan nepušenja-dan bez dima
28.2. Nacionalni dan znanosti o okolišu
Ožujak
5.3. Dan očuvanja energije
7.3. Dan planinara
13.3. Dan bez cigareta
14.3. Međunarodni dan rijeka
19.3. Svjetski dan lastavica
21.3. Svjetski dan šuma
22.3. Svjetski dan voda
23.3. Svjetski dan meteorologije
27.3. Dan akcije protiv prometa
30.3. SAT ZA PLANETU ZEMLJU (20:30 – 21:30 ugašena svjetla)
Travanj
1.-7.4. Tjedan laboratorijskih životinja
7.4. Svjetski dan zdravlja
10.4. Pješice u školu
11.4. Svjetski dan Parkinsonove bolesti
20.4. Dan zaštite od buke
22.4. Dan planete Zemlje
25.4. Svjetski dan drveta
25.4. Dan DNA
26.4. Dan obnovljivih izvora energije
27.4. Dan žaba
Svibanj
1.5. Svjetski dan zaštite nosoroga
3.5. Dan sunca/Svjetski dan astme
5.5. Dan smijeha
8.5. Međunarodni dan Crvenog križa
10.5. Dan tjelesne aktivnosti
10.5. Dan ptica i drveća
15.5. Dan sprečavanja neželjenih klimatskih promjena
15.5. Dan akcije za klimu
20.5. Dan zdravih gradova
22.5. Svjetski dan biološke raznolikosti/Dan zaštite prirode u RH
23.5. Svjetski dan kornjača
24.5. Europski dan parkova
28.5. Svjetski dan leptira
29.5. Svjetski dan sporta
31.5. Svjetski dan bez pušenja
Lipanj
1.6. Dan rijeke Save
5.6. Dan zaštite planinske prirode u RH
Svjetski dan zaštite okoliša
8.6. Svjetski dan oceana
11.6. Dan vrtova
14.6. Svjetski dan darivatelja krvi
17.6. Svjetski dan suzbijanja erozije i suše
24.6. Svjetski dan rode
25.6. Dan udruge Lijepa naša
26.6. Dan međunarodne borbe protiv droge
29.6. Međunarodni dan Dunava
30.6. Svjetski dan kitova i dupina
Srpanj
11.7. Svjetski populacijski dan
16.7. Dan biciklista
16.7. Dan stabla
16.7. Svjetski dan zmija
18.7. Dan Nelsona Mandele
28.7. Dan zaštite prirode
Kolovoz
24.8. Dan roda
25.8. Europski dan šišmiša
EKO POVEZNICE
Državni zavod za zaštitu prirode
Agencija za zaštitu okoliša
Ministarstvo zaštite okoliša
Zaštita prirode
http://www.zastita-prirode.hr/
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
Hrvatske vode
http://www.voda.hr/Default.aspx
Hrvatski portal o biološkoj sigurnosti
Plavi svijet
http://www.plavi-svijet.org/hr
Eko riječnik
http://pikaiprijatelji.com/site/modules/mastop_publish/?tac=Eko_rje%C4%8Dnik
UNESCO
Zaštita mora
NACIONALNI PARKOVI
Brijuni http://www.brijuni.hr/
Kornati http://www.kornati.hr/
Krka www.npkrka.hr/
Mljet http://www.np-mljet.hr/
Paklenica www.paklenica.hr/
Plitvička jezera http://www.np-plitvicka-jezera.hr/
Risnjak http://www.risnjak.hr/
Sjeverni Velebit http://www.np-sjeverni-velebit.hr/
PARKOVI PRIRODE
Biokovo www.biokovo.com/
Kopački rit http://www.kopacki-rit.hr/
Lastovsko otočje http://www.pp-lastovo.hr/
Lonjsko polje www.pp-lonjsko-polje.hr/
Medvednica www.pp-medvednica.hr/
Velebit http://www.pp-velebit.hr/
Vransko jezero http://vransko-jezero.hr/cms/